2014-03-22 (Benešov)

Vyrazili jsme do Benešova aneb odložené vánoční posezení

Druhý letošní klubový výlet se odehrál v sobotu 22. března. Za krásného slunečného dne se zhruba dvacítka našich členů, přátel a známých vydala do Benešova za pěnivým mokem, poznáním pivovarské historie i současnosti, sběratelskými úlovky, novými zážitky. Prostě měl to být den strávený mezi kamarády u našeho společného zájmu. Pivovar Ferdinand Benešov, jakožto cíl této akce, nebyl vybrán náhodou. Jednak v klubu máme zájem o dlouhodobou spolupráci a jednak šlo o nápravu z naší strany zpackaného vánočního posezení, které se mělo odehrát právě v benešovském pivovaru, ale nakonec neodehrálo. Díky dobrým kontaktům našeho předsedy a i díky velké vstřícnosti pivovarských se náhradní “vánoční posezení” mohlo uskutečnit. Po organizační stránce, kterou si vzal na starost Marek, bylo tentokrát nejdůležitější domluvit termín, dohodnout sběratelský materiál a průvodce po pivovaru. Dopravu nebylo zapotřebí nějak intenzivně zajišťovat, neboť Benešov je i o víkendech z hlavního města dobře dostupný. Většina z nás využila vlakového spojení, další jeli auty, hlavní bylo dorazit před pivovarskou bránu na 10:00.

A protože jsme v Benešově vlakem o něco dřív, jdeme posnídat do bistra Bonte, hned naproti východu z nádraží. Světlá jedenáctka Ferdinand, která je tu na soutoči s Kozlem, je ve výborné kondici. Další naše kroky vedou již k pivovaru, kde se potkáváme s dalšími známými tvářemi a využíváme situace otevřené pivovarské prodejny (v sobotu má otevřeno do 11) k nákupu tekutých zásob na doma i různých suvenýrů do sbírek.

Benesov_Prvni-dnesni-pivo

Benesov_Pivovar-Ferdinand

Domluvená prohlídka pivovaru začíná přesně, ujímá se nás pan Václav Vyvadil z obchodního oddělení. Nejprve zajdeme okoštovat pivo na uvítanou do zdejší šalandy zvané Myslivna, a to novinku v sortimentu  jedenáctku Maxe (speciálně chmelené pivo odrůdou Vital). Dále následuje zevrubná prohlídka interiérů pivovaru i sladovny, pan Vyvadil nás nechává vstoupit i do míst, kam se běžně exkurze nevodí. A tak můžeme kromě klasické prohlídkové trasy obdivovat například i sladovnické půdy nebo prostory bývalých štoků. Celá exkurze je zakončena posezením v Myslivně, kde kromě výše zmiňovaného Maxe máme k dispozici ještě polotmavý speciál Sedm kulí a světlý speciál Ferdinand d´Este. V Myslivně čas plynul velmi, opravdu velmi rychle. Jak praví klasik, bylo to krásné, poetické odpoledne.

Benesov_Myslivna

Benesov_Na-MyslivneBenesov_Na-varne-01Benesov_Na-varne-02

A jelikož někteří z nás mají ještě roupy, již v menším počtu pokračujeme do nedaleké hospůdky Na Knížecí, kde ochutnáváme světlou benešovskou dvandu. Zastávku ve Strančicích si ještě vybavuji, ale jak jsem se octnul v pivovaru ve Štiříně, to opravdu nevím. Pamatuji si jen cestu po tmě na autobus, a to jen proto, že jsme docela zmokli. Inu, povedená akce.

Benesov_Na-Knizeci-01

Benesov_Na-Knizeci-02

Benesov_Na-Knizeci-03

Benesov_Na-Knizeci-04

Sepsal: Honza Pechánek; fotky v článku: Marek Kamlar; fotky od Honzy ZDE

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>