Katalogy

aneb kde hledat přehledy nově i dříve vydaných etiket, tácků a jiných pivních/pivovarských suvenýrů.

Sestavil: Marek Kamlar


ETIKETY

 • v tištěném časopisu  Svět piva již řadu let vychází přehled nově vydaných českých a slovenských pivních etiket na pokračování (autor: Jaroslav Řehůřek, člen KSPS Písek)  obrázky jsou sice jen černobíle, ale zato na křídovém papíře a navíc ve slušné kvalitě
 • v tištěném zpravodaji jirkovského Rytíř klubu již řadu let vychází přehled nově vydaných českých a slovenských pivních etiket na pokračování   obrázky jsou stejně jako v předchozím případě opět jen černobíle, ale kvalita mnohdy pokulhává a na křídový papír v tomto případě můžete zapomenout
 • kromě výše zmíněných ucelených přehledů českých, příp. i slovenských etiket vyšlo i několik katalogů zaměřených pouze na etikety konkrétních pivovarů, a to na Starobrno (další info podá Karel Žíla z brněnského sběratelského klubu) a pivovary Holba Hanušovice, Litovel a Olomouc (vydával dnes již zesnulý přerovský sběratel Hloušek, jestli však na jeho práci ještě někdy někdo naváže, těžko říci), v neposlední řadě pak vyšel i katalog reklamních samolepek pivovaru Holba Hanušovice (autor: Josef Sokol)

KORUNKOVÉ UZÁVĚRY/KORUNKY/VRŠKY/ZÁTKY

LAHVE S LITÝMI ERBY A NÁPISY

 • v tištěném časopisu  Svět piva vychází již řadu let přehled starých pivních lahví na pokračování (autor: Jiří Drvola)
 • další přehledy lahví, z nichž snad někdy bude skutečný katalog, naleznete ZDE (autor: Jiří Drvola)
 • kromě toho vyšlo i několik přehledů zaměřených pouze na určité regiony, např. východní (název i autor budou doplněni hned, jakmile si na ně vzpomeneme či to od někoho zjistíme) či západní Čechy (autor: Martin Roháč)

ODZNAKY

 • v přípravě, od konce r. 2014 by měl být zdarma k dispozici na stránkách našeho klubu

SKLENICE

 • v přípravě od r. 2003 (dosud zmapováno přes 5 000 různých log na sklenicích českých pivovarů), v průběhu r. 2016 by měl být zdarma k dispozici ZDE  (autor: Marek Kamlar)
 • několik desítek fotek převážně prvorepublikových sklenic českých pivovarů naleznete např. i ZDE

TÁCKY

ÚČELOVÉ ZNÁMKY

 • Účelové známky u nás dlouhodobě studují a jejich přehledy vydávají zejména RNDr. Zbyněk Likovský, CSc. a Marek Cajthaml. Níže naleznete výčet několika jejich ucelenějších publikací, další pak třeba ZDE:
  1. Cajthaml M.: České chmelové známky. Chomutov: Česká numismatická společnost, 2001. U autora už tuto knihu neseženete, ale můžete si ji koupit např. zde.
  2. Cajthaml M.: České chmelové známky II. Chomutov: Česká numismatická společnost, 2011. K zakoupení např. u autora za cenu 285 Kč plus náklady na dopravu, u České numismatické společnosti nebo zde.
  3. Likovský Z.:  Moravské, slezské a slovenské pivovarské známky. Hradec Králové: Česká numismatická společnost, 1998. Obtížně sehnatelné.
  4. Likovský Z.: Známky českých pivovarů. Plzeň: Pivovarské muzeum v Plzni, 2008. K zakoupení např. zde.

Zbyněk Likovský na setkání sběratelů v Praze (22. 1. 2011, foto: Marek Kamlar)

ÚČTENKY

 • katalog českých a slovenských účtenek vydaných po r. 1948 naleznete ZDE (autor: Václav Skabrouth, člen KSPK Sprevar Šluknov)
Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>