Nová pivní literatura

Někdejší zdejší rubrika Sběratelské novinky byla pro neúměrné množství nových suvenýrů zrušena a nadále zde budeme upozorňovat pouze na nově vydanou pivní literaturu. Ale nezoufejte, info o nově vydaných táccích, etiketách či jiných suvenýrech můžete nalézt např. v těchto facebookových skupinách (prohlížet mohou pouze registrovaní):


11. 4. 2016

V neděli 20. 3. byla v lobečském pivovaru pokřtěna nová publikace o pivovarech na Mělnicku. Více na stránkách této události, o publikaci jako takové pak třeba v tomto článku. Ke koupi buď v pivovaru nebo v jejich eShopu za částku 330 Kč.

Pivovary-Melnicka_2016


15. 3. 2016

V minulých dnech vyšla publikace mapující pivovarnictví v Opavě. K zakoupení např. v eShopu Černokosteleckého pivováru.

Ve čtvrtek 25. 2. vyšlo letošní druhé číslo Kvasného průmyslu a téměř celé se věnuje pivnímu semináři na Špilberku, který se konal loni v září v rámci doprovodného programu výstavy Žít pivo. Jednotlivé články si můžete stáhnout odsud http://www.kvasnyprumysl.cz/cz/journal/2016/2/ tištěná verze je však rozšířena také o články Michala Hofmana o pivovaru v Chocni, doc. Ladislava Chládka o BrauBeviale 2015 a ještě o několik jednostránkových příspěvků jiných autorů. K zakoupení v pokladně Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze, kdo by to tam měl ale daleko, nechť se ozve a my mu to tam koupíme a následně se domluvíme na předání na nějaké burze pivních suvenýrů, příp. na zaslání poštou.

Kvasny-prumysl_unor-2016Na 26. ročníku Mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích, byla za 100 Kč k zakoupení brožurka s přehledem malých českých a moravských pivovarů, vydaná královéhradeckým nakladatelstvím a vydavatelstvím Mlejnek. Kromě již ne zrovna aktuálního přehledu zde čtenář nalezne detailnější informace o těchto 25 pivovárcích, které na vydání brožurky finančně přispěly:

Bezděkov, Ctiněves, Česká Třebová, Frýdlant, Chudenice, Jílovice, Popelín, Svitavy, Šťáhlavy, Teplice, Všeradice, Žamberk (Letohradský pivovar), Žlebské Chvalovice, Bílovec, Brno (Charlie´s square), Havířov (Venuše), Horka nad Moravou, Hukvaldy, Lhota pod Kosířem, Loučná nad Desnou, Ostrava (Pivovarský dům), Střítež, Šitbořice, Velké Karlovice a Viničné Šumice.

Všechny tyto pivovárky by onu brožurku měly také prodávat, zatím však máme ověřen jen Bezděkov, kde stojí 50 Kč, a Chudenice, kde ji mají za 80 Kč.

Kdo sbírá veškerou pivovarskou literaturu, toho to třeba potěší, ale zázrak od toho fakt nečekejte. V podstatě jde o 25 oboustranných letáků sešitých k sobě.

Male-pivovary_2015


6. 1. 2016

Na prosincové vernisáži výstavy České Budějovice – město piva a hostinců byla poprvé představena publikace s téměř 300 barevnými obrázky z minulosti a současnosti Českých Budějovic. Náklad knihy je 2 000 kusů a cena 90 Kč.

V prosinci vyšla i další publikace pivního badatele Filipa Vrány, tentokrát na téma Ledování v Brně. K zakoupení za 220 Kč zde. Více o knize zde.

V sobotu 28. 11. byl v Klášterním pivovaru Strahov pokřtěn 3. díl publikace o historii pražských pivovarů. Kdo jej ještě nemá, napište nám a za 500 Kč vám ji od autora koupíme i s podpisem a případným věnováním a následně zašleme poštou dle vašeho přání. Balné si neúčtujeme.

Stare-prazske-pivovary_2015


14. 10. 2015

V pátek 25. 9. byla poprvé představena nová 35stránková brožurka o historii brněnského pivovarnictví, shrnující výstavu Žít pivo na Špilberku. Za 50 Kč si ji můžete zakoupit v tamní prodejně suvenýrů umístěné v barokní lékárně.

Zit-pivo_brozurka


23. 7. 2015

V sobotu 1. srpna bude oficiálně představena publikace o choceňském pivovarnictví, jejíž cena bude 90 Kč. Více viz plakát k výstavě, ke které byla kniha vydána.

Pivovarnictvi-v-Chocni


22. 7. 2015

Dne 8. června vyšla kniha Praha u piva z pera Karla Altmana. Nakladatelství Vyšehrad ji nabízí za 338 Kč, v Levných učebnicích na pražských Hájích ji však můžete sehnat “jenom” za 310.


14. 7. 2015

Již loni vyšla publikace o ostravském pivovarnictví, tak kdyby někoho zajímala, zde a zde najde pár tipů k její koupi; obsah ke zhlédnutí zde.

V sobotu 4. 7. byla na jarmarku v Branné veřejnosti poprvé představena 80stránková publikace mapující historii pivovarnictví v Branné, do r. 1949 známé jako Kolštejn. Její prodejní cena na této akci byla 120 Kč, nyní přímo v pivovaru stojí 130 Kč. Kdo by však nechtěl jezdit až do Branné, nechť se nám ozve. Máme 5 kusů navíc, a to i s podpisy obou autorů. :-) Dvě fotky ze křtu zde.

Pivovarnictvi-v-Branne


26. 5. 2015

V březnu vyšla další z publikací pivního historika Jana Jiráka, tentokrát věnovaná pivovarům na Tachovsku. Pokud byste knihu chtěli za zvýhodněnou cenu a vyloženě na ni nespěcháte, v sobotu 5. září se stavte na námi pořádaném setkání sběratelů v Dejvicích, kam autor také dorazí a kde ji bude nejen prodávat, ale též podepisovat.


24. 2. 2015

V lednu letošního roku vyšla další z knih týmu prof. Basařové, a to Sladařství. Doporučená cena je 800 Kč, tady ji však můžete sehnat výrazně levněji.

V říjnu loňského roku vyšel Český pivní atlas (další info zde). U vydavatele je ke koupi za 340 Kč, tady ho však můžete sehnat výrazně levněji.


12. 8. 2014

V červnu tohoto roku vyšlo druhé vydání Pivopedie. Doporučená cena činí 299 Kč, kdo by chtěl ušetřit až 75 Kč, pro toho přikládáme pár odkazů.

  • Dobré knihy: 224 Kč; osobní vyzvednutí v Praze-Holešovicích bez manipulačního poplatku
  • Dům knihy: 224 Kč; osobní vyzvednutí nejen v pražských obchodech knihkupectví Kanzelsberger bez manipulačního poplatku
  • Knihkupectví U Mobi: 224 Kč; osobní vyzvednutí v Praze-Ládví bez manipulačního poplatku
  • Levné učebnice: 224 Kč; osobní vyzvednutí v Praze-Hájích bez manipulačního poplatku

25. 11. 2013

Na velkobřezenských pivních slavnostech dne 14. 9. byla oficiálně představena nová publikace o historii pivovaru Velké Březno, v níž naleznete i obrázky pivních suvenýrů ze sbírek tří členů našeho sběratelského klubu, jmenovitě Miroslava Hrubeše, Marka Kamlara a Pavla Šaura. Kniha má pevnou vazbu, formát A4, rozsah 90 stran (na křídovém papíru, spousta čb i barevných fotografií) a dle sdělení manažerky značky Březňák je k sehnání přímo v pivovaru za 299 Kč.

Velke-Brezno_260-let_2013


4. 9. 2013

Před dvěma týdny vyšel druhý díl knihy Standy Musila o historii pražských pivovarů a je k sehnání zde nebo si ji můžete objednat také u našeho klubu, který autorovi pomáhá s její distribucí. Cena = 400 Kč, doporučené poštovné (balík do 2 kg) = 68 Kč, osobní převzetí možné na Praze 6 či 7 nebo na některém setkání sběratelů pivních suvenýrů a podpis samozřejmostí.


22. 7. 2013

Již loni vyšlo druhé, mírně přepracované a rozšířené vydání publikace Jídlo a pití v pravěku a ve středověku z pera historičky Magdaleny Beranové, která na 512 stranách čtenáře seznamuje s tím, jak jedli a pili naši předkové. Jak moc se autorka rozepsala o pivu, netuším, ale až půjdu kolem některé z prodejen Academie, zkusím zjistit. Co se on-line nákupu týče, pár tipů, kde knihu sehnat levněji než u vydavatele, naleznete např. zde.

Dne 10. 6. 2013 vyšla nová pivní publikace s názvem Svět piva & piva světa, kterou si můžete objednat buď prostřednictvím nakladatele, nebo prostřednictvím autorova eShopu. Ukázka z knihy zde.

Vydavatelství Baron stále nabízí knihu Na zdraví! O pohostinství v Litoměřicích a Terezíně v dobách minulých. Cena 480 Kč (227 stran).


10. 5. 2013

Před několika dny spatřila světlo světa reedice publikace Čeňka Zíbrta „Pivo v písních lidových a znárodnělých″, původně vydaná v r. 1909. Pokud vám tedy poněkud dražší originál dosud chybí, můžete vzít zavděk alespoň touto kopií. Přímo u nakladatele vás vyjde na 248 Kč plus náklady na poštovné a balné, např. v knihkupectví Kosmas ale již jenom na 194 plus maximálně 20 korun v případě, že si pro to zaskočíte osobně.


18. 12. 2012

Rakovnické pivovarnictví od nejstarších dob až do konce osmnáctého století - objednávka možná např. zde.

“Plzeňský Prazdroj – příběh, který nepřestává inspirovat”, toť nová publikace vydaná ke 170. výročí založení Plzeňského Prazdroje. Další info včetně možnosti on-line nákupu zde


7. 11. 2012

V říjnu tohoto roku spatřila světlo světa nová kniha s příznačným názvem Pivopedie, která na 264 stranách přibližuje na 170 českých a přes dvě desítky slovenských pivovarů a pivovárků. Doporučená prodejní cena je 249 Kč, u internetových obchodníků ji lze sehnat o něco levněji. Další info např. zde a zde, pár tipů, kde knihu zakoupit, zase zdezde, zde či zde.


1. 10. 2012

V polovině září vyšla nová publikace o historii pražských pivovarů. Na internetu se cena pohybuje od 282 Kč přes 319 Kč přímo u nakladatele až po 359 Kč, za částku 300 Kč ji nabízí i sám autor, který je náš dlouholetý kamarád a knihu vám v případě zájmu může i podepsat.

V případě zájmu o knihu s podpisem pište na tento e-mail. Doporučené poštovné činí 49 korun (zásilka nad 1 kg), osobní převzetí možné na některém setkání sběratelů pivních suvenýrů, po předchozí dohodě i na některých pivních slavnostech, příp. v Praze (metro Dejvická, Vltavská, Nádr. Holešovice, příp. v okolí Letenského či Strossmayerova nám., Výstaviště, Stromovky či nádr. Bubeneč), příležitostně (většinou jen v sobotu dopoledne) i v Zábřeze či na trase vlaku Praha – Zábřeh na Moravě.


10. 7. 2012

Dnes 10. července byla oficiálně představena nová publikace Pivovary a pivovárky okresu Domažlice. Doporučená prodejní cena je 390 Kč.


7. 3. 2012

Na sklonku loňského roku vyšlo třetí aktualizované vydání dávno vyprodané publikace České pivo. Doporučená cena je 500 Kč (za tuto částku si knihu můžete zakoupit např. v knihkupectví na pražském Hlavním nádraží), u on-line knihkupců to lze sehnat i za 360 Kč (viz např. tento či tento odkaz).

Be Sociable, Share!