O nás jinde

2016

Roman Šafhauser: Pivním suvenýrům vévodí etikety (pražské vydání MF Dnes, 25. 1. 2016, str. 14)

  • reportáž z burzy pivních suvenýrů, konané v sobotu 23. 1. 2016;
  • článek téhož znění, ale s pozměněným názvem a rozšířenou obrazovou přílohou, vyšel také na portálech iDnes.cz a Impuls.cz

MF-Dnes-25_1_2016

Borivoj Repe: Pivovarna, ki nevari piva, najame – pivovarno (Slovenske novice, 16. 1. 2016, str. 24 a 25)

  • tento článek sice není o našem klubu či pivním sběratelství, je zde ale pár obrázků etiket včetně jedné od našeho člena Honzy Pechánka, o němž je tu také kratičká zmínka (viz str. 25)

2015

Jiří Sotona: Pivo nepije, ale zátek má 6000 (Právo – magazín, 17. 10. 2015, str. 26)

Pravo_Magazin_17-10-2015

Libor Hruška: Natoč do mě! (Maxim 9/2015, 14. 8. 2015, str. 96–101; test pivních půllitrů ze sbírky Marka Kamlara)

  • článek v plném znění ke zhlédnutí zde – str. 96, 97, 98, 99, 100 a 101

Maxim_zari-2015_Marek-Kamlar

Milan Kratochvíl: Večerní vernisáž lákala na pivo (Zábřeh – informační zpravodaj města 17/2015, 23. 9. 2015, str. 7)

Kamlar-Marek_Vernisaz-vystavy_11_09_2015

Světlana Lavičková: Vysmolení (ČRo Dvojka; 40minutová online reportáž Výletů s Dvojkou ze 4. ročníku Vysmolení dřevěných sudů v Černokosteleckém zájezdním pivováru, v níž od času 22:45 krátce hovoří i náš předseda Marek Kamlar)

  • k poslechu zde

2014

Michal Vokřál: Šťastní lidé (La Cucina Italiana 2/2014, rozhovor s naším předsedou Markem Kamlarem + reportáž o námi pořádané lednové burze; str. 115–117)

  • k přečtení zde

2013

Olga Štrejbarová: Pivo jako vášeň (ČRo Region, Vysočina, rozhovor s Pavlem Dvořákem)

  • k poslechu zde

Jan Malý: Pivo, pivo, pivo aneb co všechno sbírá sběratel pivovarnické historie (Receptář 9/2013, str. 80 a 81; rozhovor s Vladimírem Linhartem st.)

Receptar_9-2013_a Receptar_9-2013_b

Libor Hruška: Tácky s červotočem (Metro.cz, 22. 2. 2013, str. 16; rozhovor s tehdejším členem Milošem Kabátem)


2012

Lenka Krbcová: Domácí pivo – O dvě koruny dráž a rozzlobenou manželku víc. Ale stojí za to (Vitalia.cz, 7. 6. 2012; rozhovor s Markem Kamlarem a Janem Pechánkem)

A. Martynov Radušinskij: Výměnné setkání v Praze (ruský sběratelský časopis Kolpivatr 1/2012, str. 7)

Coby členovi delegace litevského klubu Prie Bokalo se mi podařilo navštívit letošní lednové setkání sběratelů v Praze. To se uskutečnilo v prostorném sále za účasti 350 návštěvníků, kteří byli hlavně z České republiky, ale také ze Slovenska, Litvy, Polska, Německa, Rakouska a Ruska. Vše probíhalo poměrně dynamicky a velmi rychle dle moskevských zvyklostí, a i když setkání končí až ve 12:00, případným zájemcům doporučuji přijít spíše dříve, ne-li přímo na samotné zahájení.

Vyměňovaly se především etikety a tácky, ale viděl jsem zde také staré plechovky, lahve či skleněné poháry. Velmi úspěšnými se ukázaly etikety a tácky z Ruska s českými a pseudočeskými značkami (pozn. KSPS Praha: Černovar, Pražečka apod.) a také všechno, co připomínalo Česko. Dobře se obchodovalo i s ruskými tácky. Na nezájem jsem si rozhodně naříkat nemohl. Pořád se mě někdo na něco ptal, ani od stolu jsem skoro nemohl odejít. Burzu bych doporučil všem milovníkům Česka a českých suvenýrů i těm, kdo by chtěli zakoupit nebo prodat materiál s česko-ruskou tématikou.


2011

Jak fungovaly československé pivovary a jaké pivo vařily? (ČT24, pořad Retro, 29. 10. 2011; od 16. minuty zde krátce hovoří i Miloš Kabát, tehdejší člen našeho sběratelského klubu)

záznam tohoto pořadu naleznete zde

Hračičkáři (ČiliChili 10/2011, str. 29, Miloš Kabát a Vlastimil Cífka):

Sběratele pivních suvenýrů v Čechách sdružuje Klub sběratelů kuriozit (pozn. KSPS Praha: správně má být České sdružení klubů historie pivovarnictví, pod které KSK společně s dalšími sběratelskými kluby organizačně spadá). Za nejambicióznější počin nicméně považujeme sbírku Jana Zmidlocha, který si poctivě kontroluje spotřebu a hromadí účtenky za pivo. Má jich už 1416. (pozn. KSPS Praha: i zde je třeba uvést věci na pravou míru, neboť Honza Zmidloch rozhodně nehromadí účtenky za pivo, nýbrž účtenky nepoužité, klasické hospodské, navíc dle našeho názoru jeho sbírka není největší, ale pouze jednou z největších). Mezi další rekordmany patří František Žváček s 30 000 korunkovými uzávěry, Petr Langner s 324 000 pivními etiketami, Miloš Kabát s 89 000 pivními tácky nebo Vlastimil Cífka se 730 pětilitrovými sudy a 260 modely pivních kamionů.

Milan Kratochvíl: Máte žízeň? Inspirujte se v muzeu (Zábřeh – informační zpravodaj města 11/2011, 1. 6. 2011, str. 5)

Výstavu s výmluvným názvem Na zdraví! otevřela vernisáž v městském muzeu v pátek 13. května. Zajímavá expozice se zabývá nápoji nealkoholickými (voda, mléko, káva, čaj) i alkoholickými (pivo, víno, destiláty). Na informačních panelech je zmíněna jejich historie, způsoby přípravy i výroby. K vidění je celá řada exponátů, jedná se zejména o nádoby, z nichž se pilo – od nejjednodušších dřevěných přes keramické až po zdobené korbele či porcelánové servisy určené k pití čaje či kávy. Nejvíce je asi sklenic různých barev, tvarů a zdobení, to podle toho, co zrovna diktovala paní móda. Kromě nich si mohou návštěvníci prohlédnout rozličné typy lahví, čutor a konvic, nechybí ani ukázky píp nebo strojů na zpracování mléka. Součástí vernisáže byla i zajímavá přednáška Marka Kamlara o dějinách výroby alkoholu. Málokdo asi tuší, že destiláty se kromě vína, brambor a ovoce vyráběly v nemalé míře také z pohanky, že pivo bylo ochucováno nejen různými bylinami, ale i opiem… Poutavá je jistě i výstava navazující na hlavní sál, která seznamuje s historií pivovarnictví v regionu i hostinci proslulými ve své době v Zábřeze a okolí.

Hana Kubová: Výstava ukazuje, jaké byly dříve hospody (Šumperský a jesenický deník, 15. 5. 2011)

Vernisáž výstavy “Na zdraví aneb vše o pití” se konala v pátek 13. května v zábřežském muzeu. Je to další expozice, která dokumentuje život našich předků.

Návštěvníkům mimo jiné prozradí, co a z čeho se již od pravěku až do současnosti pilo. V několika tematických oddílech – voda, mléko, alkoholické nápoje – pivo, víno, destiláty, káva a čaj – je možno zhlédnout nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů, na téma pití jsou vystaveny také obrazy, kresby a grafiky.

Z archeologických nálezů nebudou chybět loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě,“ uvedla vedoucí muzea Dagmar Tempírová-Kotrlá.

Expozici, která byla k vidění také v šumperském muzeu, doplňuje část věnována převážně zábřežskému regionu. Většinu předmětů a fotografií poskytl dvaatřicetiletý Marek Kamlar z Jestřebí, který je vášnivým sběratelem pohlednic a také pivních sklenic. Těch má doma kolem dvou a půl tisíce.

Některé jsou na poličkách, další na půdě,“ konstatoval sběratel. Také dobové pohlednice, které na výstavu zapůjčil, se vztahují k pivu. Na některých jsou například historické snímky hospod v obcích v okolí Zábřeha. „Většina z nich ještě existuje, ale jejich podoba je úplně jiná,“ dodal Marek Kamlar.

Za zmínku stojí například vystavená etiketa dnes již neexistujícího pivovaru v Lošticích, který byl uzavřen nedlouho po znárodnění průmyslu v roce 1948. Na Šumpersku pak již zůstal pouze pivovar v Hanušovicích.

Tehdy nebyl zájem, aby existovaly malé podniky, zůstalo pouze několik velkých pivovarů,“ konstatoval Marek Kamlar.

I když Marek Kamlar své sbírkové předměty již zábřežskému muzeu několikrát zapůjčil, do budoucna příliš se spoluprácí nepočítá. Chce si totiž otevřít své vlastní malé muzeum v rodinném domku v Jestřebí. Prý se to tak může podařit během následujících tří let.

Zajímavé i unikátní sbírkové předměty bude výstava v zábřežském muzeu prezentovat až do 27. srpna.

Pár fotek z výstavy naleznete např. zde


2010

Marie Rubešová: Kulaté radosti (Receptář 7/2010, Vladimír Linhart st.):

Ján Pokrievka: Burza v Prahe – 23. 1. 2010:

Tak ako každý rok, aj teraz som s priateľmi z Porter clubu ako prvú navštívil burzu v Prahe. Účasť na burze bola dobrá, chýbalo mi však viac zahraničných účastníkov. Škoda že nám organizátori nedali stoly vedla seba, pretože sme mali tým pádom obmedzené možnosti na odchádzanie od vlastných stolov a na hľadanie nových českých etikiet. Mal som so sebou rôznorodý materiál a tak bolo pri mojom stole od začiatku rušno. Opäť sa potvrdil jeden veľký súčasný problém a to že mnoho zberateľov nemá na výmenu takmer žiadny materiál a na burzy chodí len nakupovať. To mne osobne už vadí, pretože hlavne z takýchto väčších búrz by som rád priniesol domov aj väčšie množstvo vymeneného materiálu, hlavne čo sa týka etikiet. Burza však tentokrát neskončila tak rýchlo ako v minulosti, možno k tomu prispela aj dobrá ponuka pív z minipivovarov v Železnej Rude, Zvíkovského Podhradí, Králového Dvora a z malého pivovaru v Dobruške.

Poznámka spolupořadatele:

Pane Pokrievko,

pokud byste mi napsal, že chcete mít stůl vedle někoho konkrétního, např. člena vašeho klubu, nebyl by s tím žádný problém. Ve vašem e-mailu jste se však o ničem takovém nezmínil, a protože do mysli každého sběratele nevidím (jeden chce být např. vedle kamaráda, druhý zase naopak někde jinde, neboť má s sebou tytéž věci a při prodeji by si vzájemně konkurovali), umístil jsem vás prostě tam, kde bylo 10 dní před burzou, kdy jsem vaši zprávu obdržel, ještě místo. Příště se tedy o svých přáních a tužbách zkuste více rozepsat a hlavně mi to napište aspoň měsíc dopředu, kdy je mnohem větší šance, že naleznu tři volné stoly vedle sebe… Každopádně díky za pochvalu pivní nabídky, snažíme se.

Marek Kamlar


2009

Sběratelství – koníček, vášeň i posedlost (Haló noviny – magazín, 14. 11. 2009, Vladimír Linhart st.):

Jan Piroch: Největší setkání sběratelů pivních suvenýrů se koná v Praze 6 (Pražský deník, 24. 1. 2009):

Je tomu již deset let, co existuje samostatný Klub sběratelů pivovarských suvenýrů Praha. Ten několikrát ročně organizuje setkání sběratelů pivních etiket, plechovek, lahví, sklenic, otvíráků a dalších artefaktů, kterého se pravidelně účastní stovky nadšenců z celé republiky ale také ze Slovenska, Německa, Polska, Litvy, Maďarska, Rakouska či Ruska. Dnes se koná vůbec první letošní setkání sběratelů v zemi, a to po celé dopoledne v dejvické menze Studentský dům. Kromě sběratelů a pivních artefaktů na návštěvníky čeká občerstvení v podobě regionálních piv z produkce malých pivovarů. Je totiž zvykem, že se na podobných setkáních představují piva minipivovarů nebo domácích vařičů piva. (pir)

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>