O našem klubu

Vznik našeho klubu je datován rokem 1998, kdy se část členů sekce pivních suvenýrů “Klubu sběratelů kuriozit (KSK)” rozhodla osamostatnit a založila vlastní klub. To se projevilo nejen pružnější organizací, snadnějším rozhodováním, pestřejším klubovým životem, větším zájmem o práci v klubu, ale hlavně okamžitým nárůstem naší členské základny, kdy jsme se z původních 20 členů rázem rozrostli na 50 a kolem tohoto čísla se pohybujeme i dnes, což z nás činí největší pivně-sběratelský klub v ČR.

Naším prvním předsedou byl v letech 1998–2008 Miroslav Anger, někdejší (1994–1998) vedoucí výše zmiňované sekce pivních suvenýrů KSK, od ledna 2009 do března 2011 funkci předsedy klubu zastával Marek Kamlar.

Od 29. března 2011 do 31. 12. 2013 jsme byli sdružením občanů, od 1. 1. 2014 jsme spolkem (IČO 22895931). Řídíme se vlastními stanovami a orgány našeho spolku tvoří členská schůze, tříčlenný výbor (aktuálně Jan Pechánek – předseda, Marek Kamlar a Jana Ševcová) a revizor (David Šmejkal). Od 22. 10. 2012 jsme také registrováni jako daňový subjekt (DIČ CZ22895931).

Za účelem výměny či jen diskuse o novinkách ve světě pivního sběratelství měsíc co měsíc pořádáme klubovou schůzku. V prvních letech existence klubu jsme takto činili v pivnicích “U Brouka” a “Jamajka” na Smíchově, od února 2005 do prosince 2012 v hospodě kácovského pivovaru “U Klokočníka” v Nuslích, od ledna 2013 v Krkonošské hospůdce v Dejvicích, od dubna 2014 pak nejen v Krkonošské hospůdce, ale i v restauraci Krásná Mrcha na Pankráci, v r. 2015 v bubenečském Království piva, v r. 2016 v restauraci U Šumavy a od ledna 2017 se scházíme v restauraci Hotelu Anette na Smíchově – více zde. Schůzky jsou sice primárně určeny pro členy našeho klubu, pokud byste však chtěli dorazit, samozřejmě můžete. A pokud od piva něco sbíráte, pohybujete se často v Praze či jejím okolí a chtěli byste být jedním z nás, téměř žádný problém. Členský příspěvek na rok 2018 činí 120 Kč, mládež do 26 let a důchodci to mají za 80 a ženy platí 50 % těchto částek.

Kromě výše uvedených komornějších schůzek organizujeme i akce mnohem větší, a to 2x ročně mezinárodní setkání sběratelů (tzv. burzy). Mezi téměř 350 účastníky a návštěvníky nechybí ani sběratelé ze Slovenska, Německa, Polska, Běloruska, Litvy, Maďarska, Rakouska či Ruska. Není to však pouze o výměně, nakupování či prodeji všemožných pivních suvenýrů, ale též o fortelném pivu, kterým se vždy snažíme tato setkání zpestřit. Kromě desítek druhů v minulosti nabízených dnes již neexistující restaurací Obžerství jste u nás mohli ochutnat i piva z minipivovaru Belveder v Železné Rudě, který zde v lednu 2010 zastupoval přímo jeho majitel, pan František Strnad st., piva z pivovaru Starokladno, který zde již několikrát zastupoval sládek Petr Macháček ml., a taktéž piva z benešovského pivovaru Ferdinand, který zde již několikrát zastupoval pan Václav Vyvadil z marketingového/obchodního oddělení pivovaru.

Náš koníček se snažíme přiblížit i laické veřejnosti, a to nejen formou přednáškové či publikační činnosti, ale též prostřednictvím spolupráce s pořadateli regionálních pivních slavností či festivalů. Od r. 2012 tak na nás díky tomu můžete narazit např. na Vysmolení (Vykulení) v Kostelci nad Č. lesy nebo na degustačním festivalu Pivo na Náplavce.

Pro naše členy ale i zájemce z jiných sběratelských klubů či jen pivní fajnšmekry několikrát za rok pořádáme zájezdy za poznáním českých i zahraničních pivovarů, které se vždy těší pozitivním ohlasům z řad zúčastněných, ať už pro rozšíření si (nejen) pivního obzoru, tak třebas jen pro získání nového materiálu do sbírky.

Více o námi pořádaných akcích viz rubriky Z našich akcí, resp. Aktuálně.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>