Naše piva

Fenomém tzv. homebrewingu dorazil i do našeho klubu a věnují se mu hned čtyři z nás, a to Marek Kamlar, Honza Matouš, Viktor Myslil a Honza Pechánek.

Pivo Honzy Pechánka se jmenuje Čelákovický Grádovar, Honza Matouš ve svém Maringotkovém pivovaru Pohan vyrábí např. Magistra Kubína, Marek svá piva označuje názvy Bubínek a Jestřáb, no a Viktor dělá Lamu. Ve všech případech se jedná o výrobu pro vlastní potřebu či potřebu jejich rodinných příslušníků či kamarádů, piva jsou neprodejná, vyráběná v objemu nepřekračujícím 200 litrů za rok a vše je řádně hlášeno na Celní správě ČR.

Celakovicky-Gradovar_logo

Bubinek_logo

Zdiby_Lama_logo

Kromě výše uvedených k našim pivům patří i tzv. Klubovák, kterého vyrábíme za níže uvedených podmínek a následně nabízíme k bezplatnému ochutnání návštěvníkům námi pořádaných setkání sběratelů v Praze-Dejvicích.


O pivu Klubovák

Myšlenka na vznik klubového piva sahá do r. 2009, kdy jsme si řekli, že by nebylo od věci mít nějaké vlastní pivo. Nechtěli jsme však jít cestou jiné etikety na standardní (mini)pivovarské produkci, rozhodli jsme se tedy, že se do toho pustíme sami, a to za následujících podmínek:

  • výrobcem musí být sběratel pivních suvenýrů a současně výroby jako takové se musí aktivně účastnit člen našeho sběratelského klubu;
  • při výrobě nesmí být použity sladové výtažky, chmelové extrakty a jiné polotovary či náhražky, jimiž se výrobní proces možná zjednodušuje, ale na výsledné chuti piva je to poté velmi znát;
  • pivo nesmí být stočeno do PET lahví, ale výhradně do skla či jiného obalu na úrovni.

Najít u nás někoho, kdo by výše uvedené splňoval, zpočátku nebylo vůbec jednoduché, nakonec se však povedlo a první Klubovák tak mohl spatřit světlo světa.

Pilotní várka proběhla na podzim r. 2010 v Oseku u Duchcova (uvařil sběratel Marek Musil za asistence člena klubu Marka Kamlara a sběratele Jaroslava Hovorky),

druhá rok nato v Písku (uvařil tehdejší člen klubu Petr Franěk),

třetí v listopadu 2012 v pražských Bubnech (uvařili členové klubu Marek Kamlar a Jan Pechánek),

čtvrtá v listopadu 2013 v Čelákovicích (uvařil člen klubu Jan Pechánek),

pátá v prosinci 2014 v Rodinném pivovaru v Jestřebí u Zábřeha (uvařil člen klubu Marek Kamlar),

šestá v říjnu 2015 v Maringotkovém pivovaru ve Čtyřkolech na Benešovsku (uvařil člen klubu Jan Matouš),

sedmá, zatím poslední, v červenci 2016 v královéhradeckém domácím pivovaru Ovipistán (uvařili místní sládci za asistence člena klubu Marka Kamlara).

Pivni-etiketa-Klubovak-2014_Celakovice

Všechny naše pokusy sklidily mezi našimi členy i návštěvníky námi pořádaných akcí velmi pozitivní ohlasy, tak snad se podaří i příště.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>